Koncert Flamenco Awangarda "Vanguardias y Retaguardias"

 

W ramach VII Festiwalu Sztuka Łączy Pokolenia Inspiracje Flamenco –– Przenikanie Kultur zorganizowanego przez MDK Wrocław – Krzyki w Synagodze pod Białym Bocianem w dniu 22 lutego 2015 r. odbył się Koncert Flamenco Awangarda "Vanguardias y Retaguardias". Koordynatorem Festiwalu była Anna Patkiewicz.

       W Koncercie wystąpili:

Gero Dominguez - utalentowany i charyzmatyczny tancerz z Sewilli; należący do awangardy sztuki flamenco. Swoją drogę artystyczną rozpoczął w Sevilli już w wieku 9 lat pod kierunkiem wielkich mistrzów Andresa Marina i Antonio Canalesa. Posiada własny i niepowtarzalny styl tańca, odniósł wiele międzynarodowych sukcesów. W tym roku wystąpił ze spektaklem „Vanguardias y Retaguardias” na Bennale de Sevilla, największym festiwalu flamenco w Hiszpanii, zdobywając bardzo dobre opinie dziennikarzy i krytyków sztuki.

W Polsce Gero Dominguez ma również swoją wierną publiczność. Była to już jego trzecia wizyta w naszym kraju. Tym razem towarzyszył mu jego zespół w skład którego wchodzą:

David "El Galli" - młody śpiewak obdarzony niezwykłym głosem. Posiada on piękną głęboką, barwę głosu, która wyróżnia go z pośród wielu innych śpiewaków oraz

David Marin - znakomity gitarzysta, brat słynnego tancerza Andresa Marin. Urodzony w Sevilli. Jest wirtuozem gitary flamenco, kompozytorem i dyrektorem muzycznym spektaklu.

       Koncertowi towarzyszyła wystawa Javier Nieto Velasco “Hiszpańskie malarstwo naiwne“.

Opracowano na podstawie: Anna Patkiewicz, Koncert Flamenco Awangarda "Vanguardias y Retaguardias", [w:] Wrocławski Niezbędnik Kulturalny IMPART, luty 2015, s. 27.[JP]